Italští vědci publikovali svou studii o objevu kanabinoidu THCP už v roce 2019. Vědecké bádání se ale od té doby příliš neposunulo a není tak jasné, jaké dlouhodobé účinky sloučenina THCP na lidské tělo má. I přesto jsou ale už po celém světě v prodeji první THCP produkty, kterou mohou vyvolávat různé účinky.

THCP se získává speciálními chemickými postupy

Článek publikovaný v prestižním časopisu Scientific Report ukazuje, že kanabinoid THCP se v konopí vyskytuje jen ve velmi malém množství. Extrakce přímo z rostliny by nebyla ve většině případů finančně výhodná, a proto se tento kanabinoid získává v laboratořích složitějšími chemickými postupy. Nejprve se z konopí přirozeně extrahuje CBD, které se následně pomocí kyselin a rozpouštědel přemění právě na kanabinoid THCP. 

První vědecké závěry ukázaly, že poločas rozpadu u kanabinoidu THCP by se mohl pohybovat mezi dvěma až třemi dny. To znamená, že sloučenina v lidském těle zůstává aktivní po delší dobu, což by eventuelně mohlo zvýšit možnou účinnost při případné léčbě zdravotních obtíží. 

Tytéž studie provedené na myších ukázaly, že kanabinoid THCP vykazuje překvapivou účinnost při snižování bolesti i zánětů. 

Skvělá interakce s endokanabinoidním systémem

A co vlastně THCP dokáže? Na prvním místě skvěle interagujeendokanabinoidním systémem. To je komplexní systém buněčné signalizace, který v lidském těle plní celou řadu důležitých funkcí. Reguluje hladinu hormonů, ovlivňuje náladu, tělesnou teplotu a spánek. Endokanabinoidní systém jednoduše řečeno pomáhá lidskému tělu najít opětovnou rovnováhu.

Právě kanabinoidy tento systém silně podporují. Navazují se na receptory CB1 a CB2 v mozku, což může vyvolat různé účinky, například lepší spánek nebo úlevu od stresu. Kanabinoid THCP se podle první vědecké studie z roku 2019 váže na receptor CB1 v mozku až 33krát lépe než známější kanabinoid THC.

 

Jaké THCP produkty jsou momentálně k dispozici?

Evropský trh v posledních měsících zaplňuje celá řada nejrůznějších THCP produktů. Mezi nejoblíbenější formy se v současné chvíli řadí hlavně THCP cartridge, oleje, gummies, kapky nebo liquidy.

Výrobci THCP produktů uvádějí, že jejich konzumace vyvolává celou řadu účinků. Hovoří o navozování euforických stavů nebo o změnách vizuálního a sluchového vnímání. Studie zároveň poukazují na to, že kanabinoid THCP by mohl podporovat i proces usínání. 

K THCP přistupujte obezřetně

I kvůli absenci většího počtu potřebných vědeckých studií je ale vhodné ke kanabinoidu THCP přistupovat obezřetně. Důvěryhodných informací o THCP zatím příliš není, což jeho momentální potenciál snižuje. 

V České republice sice THCP nefiguruje na seznamu zakázaných návykových látek, to se však může v následujících letech rychle změnit. V každém případě ale užívání THCP produktů v České republice není momentálně zákonem zakázané

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zvlášť v Asii se k THCP produktům staví zákonodárci velmi rezervovaně. Nelíbí se jim, že vědci zatím nestanovili žádnou bezpečnou dávku a rizika pro lidské zdraví jsou podle nich za takové situace až příliš velká. 

Vzhledem k chybějící regulaci v České republice je vhodné THCP produkty nakupovat pouze od renomovaných výrobců, kteří jsou alespoň částečnou jistotou bezpečnosti, kvality i správného označení.

Závěr

Kanabinoid THCP v sobě může skrývat velký potenciál v lékařském i rekreačním pojetí. Jeho údajná skvělá interakce s endokanabinoidním systémem si rozhodně zaslouží další vědecké bádání. Na trzích se objevují nové a nové THCP produkty, konzumenti by ale měli sledovat jejich přesné složení a neopomenout možná rizika. Minimálně ta dlouhodobá se totiž vědcům ještě nepodařila zcela osvětlit.

 

Autor: Jiří Lacina

 

Foto: Shutterstock

„Veškeré informace uvedené na této webové stránce, jakož i informace, které jsou prostřednictvím této webové stránky poskytovány, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Žádná z informací zde uvedených není určena jako náhrada lékařské diagnózy a nelze takovou informaci považovat za lékařskou radu či doporučenou léčbu. Tato webová stránka nepodporuje, neschvaluje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívání omamných či psychotropních látek či páchání jiné nezákonné činnosti. Další informace naleznete v našem Prohlášení o odpovědnosti.