Co je HHCH neboli hexahydrokanabihexol?

   

Co je HHCH?

Hexahydrokanabihexol, zkráceně HHCH, je polosyntetický derivát kanabinoidu, který se nevyskytuje v rostlině konopí, oproti mnoha jiným kanabinoidům, jako je CBD, CBG, CBN a THC, které se v něm nachází přirozeně.

HHCH se zásadně vyrábí v laboratoři. Vzniká procesem zvaným hydrogenace destilátu THCH (tetrahydrokanabihexolu) a jeho přeměnou na hexahydrokanabihexol. Finální podobou HHCH je hustý olej, který má vysokou viskozitou.

Sloučenina HHCH má chemický vzorec C22H34O2. Poněvadž se vyrábí hydrogenací, stejně jako H4CBD a HHC, skládá se ze 2 různých stereoizomerů, tedy z molekul:

 • 9(R)-hexahydrokanabihexolu, též 9(R)-HHCH, 9β-HHCH
 • 9(S)-hexahydrokanabihexolu, též 9(S)-HHCH, 9α-HHCH

Ve studii z roku 2023 se výzkumníci věnovali HHC a dospěli k závěru, že izomer 9(R) se efektivněji váže na receptory CB1 v endokanabinoidním systému v organismu, proto působí psychoaktivně, kdežto 9(S) se považuje spíše za neaktivní prvek.

K první syntéze HHCH došlo v roce 1942, a to chemikem Rogerem Adamsem. Následně ve své vědecké studii uvedl, že je účinnější než pentyl a heptyl homolog nebo nenasycený analog tetrahydrokanabinolu (THC). 

Silné, ale neprozkoumané účinky HHCH

Vzhledem k tomu, že Roger Adams ve své studii poukázal na to, že je HHCH silnou sloučeninou, lze předpokládat, že na organismus působí intenzivním psychoaktivním účinkem. Uvádí se, že ve srovnání s HHCP vykazuje o něco slabší účinky a v porovnání s HHC působí delší dobu. Účinky HHCH mohou trvat 2 až 8 hodin.

Objevují se také názory, že je zhruba 10× až 15× silnější než THC a že působí o něco intenzivněji nežli THCH. Prozatím ale nejsou tyto informace vědecky podloženy, neexistují žádné vědecké výzkumy, které by důkladně prozkoumaly účinky a bezpečnost

Obdobně jako jiné psychoaktivní kanabinoidy, jako je THCJD, THCP a THCB, může ovlivnit vnímání, vyvolat pocity euforie či relaxace.

Produkty HHCH se rozhodně nehodí pro nováčky, doporučují se výhradně pro zkušené uživatele, jelikož se jedná o polosyntetickou sloučeninu, která může být daleko silnější než přírodní kanabinoidy. V žádném případě se nedoporučuje po užití řídit či obsluhovat jakékoli stroje.

 

Ilustrovaný obrázek zobrazuje vědecký výzkum, kde žena používá zvětšovací sklo k prozkoumání listu konopí umístěného vedle mikroskopu, zobrazení chemické struktury, žena zkoumá složení výrobku HHCH.

Možné vedlejší účinky

Jak už víte, u (polo)syntetických sloučenin je možné, že budou působit mnohem silněji než přírodní kanabinoidy, čímž se zvyšuje potenciální riziko intoxikace a předávkování, které může vyústit i v tzv. „bad trip“.  Mohou se objevit nepříjemné psychické účinky, zejména paranoia, panika, úzkost a halucinace.

Mezi další případné nežádoucí účinky patří:

 • Únava a ospalost
 • Zčervenání očí
 • Sucho v ústech
 • Zvýšená srdeční frekvence
 • Nevolnost (zvracení)
 • Bolest hlavy

Nelze ani s jistotou říct, že se neobjeví další doposud nezjištěné vedlejší účinky.

Případná rizika 

Riziko u (polo)syntetických sloučenin vidí odborníci nejen v tom, že jsou mnohem silnější než ty přírodní, ale také v tom, že se často nedá u výrobků doložit jejich čistota a bezpečnost. Tato problematika se pojí i s komplikovanou legislativou kanabinoidů, neboť v současné chvíli většina států (včetně Česka) nemá předpisy k regulaci

V případě, že si budete chtít pořídit jakýkoli konopný produkt, vždy požadujte laboratorní analýzu třetích stran, zkontrolujte složení produktu, aby neobsahovalo nevhodné přísady, plnila a toxiny, a vybírejte důvěryhodné a prověřené společnosti.

V nezávislé laboratorní zprávě najdete údaje o složení, čistotě výrobku a dodržování právních předpisů (tedy zda splňuje limit maximální povolené hranice THC).

 

Ilustrovaný obrázek zobrazující vědkyni, která zkoumá sloučeninu HHCH.

Jaké HHCH produkty jsou na trhu?

Na trhu jsou k dostání především tyto produkty:

 • HHCH vapes, výměnné cartridge a liquidy (tekutiny určené pro vaporizaci)
 • Destilát
 • HHCH olej
 • Extrakty a koncentráty
 • Hash 
 • Květy (květy technického konopí napuštěné HHCH destilátem)

HHCH se v současné chvíli podle tzv. farm bill (americký zákon o zemědělství) definuje jako legální. V některých státech se může ocitnout v právně šedé zóně.

Závěr

Hexahydrokanabihexol je polosyntetický derivát kanabinoidu, vzniká pouze laboratorně, a to hydrogenací destilátu THCH a jeho přetvořením na HHCH.

Poněvadž se jedná o hydrogenovanou sloučeninu, skládá se složení ze 2 stereoizomerů 9(R)-HHCH a 9(S)-HHCH, poměr těchto molekul má vliv na to, jak bude produkt účinný

Mějte na paměti, že sloučeniny tohoto typu mohou být mnohem intenzivnější než přírodní kanabinoidy, čímž se zvyšuje možné riziko intoxikace a předávkování

Vždy vybírejte důvěryhodné a prověřené firmy, které nechávají své výrobky testovat v nezávislé laboratoři. V opačném případě hrozí, že budou kontaminované nežádoucími látkami (pesticidy, těžké kovy či rozpouštědla).

   

Autor: Patricie Mikolášová

 

 

Foto: Shutterstock

„Veškeré informace uvedené na této webové stránce, jakož i informace, které jsou prostřednictvím této webové stránky poskytovány, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Žádná z informací zde uvedených není určena jako náhrada lékařské diagnózy a nelze takovou informaci považovat za lékařskou radu či doporučenou léčbu. Tato webová stránka nepodporuje, neschvaluje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívání omamných či psychotropních látek či páchání jiné nezákonné činnosti. Další informace naleznete v našem Prohlášení o odpovědnosti."