THCJD: O původu, vlastnostech a účincích nového kanabinoidu

 

 

Co je THCJD?

THCJD, neboli tetrahydrokanabioktyl, je kanabinoid, který se v malém množství nachází v rostlině konopí. Podle dostupných zdrojů se nejedná o novou sloučeninu. Roger Adams objevil látku s touto strukturou již ve 40. letech 20. století, i proto se kromě THCJD můžete v některých odborných článcích setkat také s označením THC-Octyl a THC-C8, případně JWH-138. V kamenných obchodech i v e-shopech se však produkty s touto sloučeninou prodávají výhradně pod názvem THCJD.

Vzhledem k tomu, že přímá extrakce z rostliny konopí je složitá a neekonomická, vyrábí se THCJD z dostupnějších prekurzorů, například z CBD izolátu.

Jak THCJD vypadá?

THCJD se svou chemickou strukturou podobá známému psychoaktivnímu kanabinoidu THC, má však delší alkylový řetězec. Postranní řetězec THC se skládá z pěti uhlíků, THCJD z osmi, přičemž víme, že i drobná odlišnost v chemické struktuře může významně ovlivnit a změnit vlastnosti a účinky dané sloučeniny.

Prodloužený postranní řetězec THCJD naznačuje větší afinitu k endokanabinoidním receptorům, zvláště pak k receptorům CB1 v mozku, což může vysvětlovat jeho údajnou vysokou účinnost. Čím je totiž postranní řetězec delší, tím vyšší je potence daného kanabinoidu.

Jaké jsou účinky THCJD?

Ačkoli dosud nebyly publikovány žádné vědecké studie o THCJD, zkušenosti uživatelů ukazují, že má zřejmě silné psychoaktivní vlastnosti. Mohl by vyvolávat euforii nebo přispívat k uvolnění. 

Co se týče doby trvání účinků, uvádí se 1–4 hodiny, ale je to značně individuální záležitost, která se odvíjí mimo jiné od typu produktu, způsobu užívání, pohlaví, věku, citlivosti či metabolismu jedince. 

Stejně jako řada jiných kanabinoidů, může THCJD vyvolat nežádoucí účinky, jako je: 

  • sucho v ústech
  • zarudlé oči
  • zhoršená koordinace
  • zvýšená srdeční frekvence
  • problémy s pamětí
  • úzkost
  • paranoia
  • zvracení
  • třes

THCJD není kanabinoid pro „začátečníky“, a určité skupiny lidí, například osoby s psychotickými nebo kardiovaskulárními poruchami nebo těhotné či kojící ženy by se THCJD měly zcela vyhnout z důvodu možných závažných nežádoucích účinků.

Zatím nemáme informace o možných rizicích a dlouhodobých účincích, proto je nutné k THCJD přistupovat s maximální opatrností.

 

THJCD a jeho původ, vlastnosti a účinky

Je THCJD legální?

Právní status THCJD je v současné době nejednoznačný. Většina dostupných komerčních produktů obsahuje méně než 0,2 či 0,3 % THC, a z tohoto úhlu pohledu se tedy v mnoha zemích THCJD považuje za „legální“, případně spadá do takzvané „šedé zóny“.  

Pokud vás zajímá, zda je THCJD v konkrétním státě legální či nikoliv, dohledejte si vždy aktuální zákony a nařízení dané země. Počítejte s tím, že právní předpisy týkající se konopí se neustále vyvíjí, a zvláště v případě nových kanabinoidů se mohou velmi rychle měnit. K 3. 4. 2024 je THCJD zakázáno v Bulharsku, Lotyšsku, ve Velké Británii a na Maltě. 

THCJD: Co je na trhu?

Navzdory nejasnostem o účincích a rizicích THCJD se na trhu ve Spojených státech, Nizozemsku, Rakousku a dalších zemích již nyní objevuje velké množství produktů, jako například: 

  • THCJD vape peny a cartridge
  • Gummies
  • Tinktury
  • Hash
  • Pre-rolls 
  • Květy s THCJD destilátem

Tyto produkty seženete v různé koncentraci a příchutích, některé kombinují THCJD s dalšími kanabinoidy, například s THCH, THCA nebo CBD. 

Závěr

THCJD vzbuzuje značný zájem uživatelů díky své potenciální síle i jistému tajemství, kterým je opředeno. I přesto, že ve většině zemí v této chvíli nefiguruje na seznamu zakázaných či nebezpečných látek, neexistují zatím vědecké studie, které by mapovaly účinky a rizika. 

Pokud produkty nepocházejí od spolehlivých výrobců a nejsou laboratorně testovány, hrozí, že budou kontaminované nežádoucími látkami, jako jsou například těžké kovy nebo rozpouštědla. 

I v případě, že máte možnost získat THCJD produkty od důvěryhodných výrobců/prodejců, před tím, než se rozhodnete koupit a užívat tento kanabinoid, zvažte všechna rizika a dejte si pozor na dávkování. 

 

Autor: Michaela Mádlová

 

 

Foto: Shutterstock

„Veškeré informace uvedené na této webové stránce, jakož i informace, které jsou prostřednictvím této webové stránky poskytovány, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Žádná z informací zde uvedených není určena jako náhrada lékařské diagnózy a nelze takovou informaci považovat za lékařskou radu či doporučenou léčbu. Tato webová stránka nepodporuje, neschvaluje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívání omamných či psychotropních látek či páchání jiné nezákonné činnosti. Další informace naleznete v našem Prohlášení o odpovědnosti."